گاوصندوق‌ها از کجا آمدند؟

گاوصندوق‌ها از کجا آمدند؟

همراه داشتن اموال خصوصی نشانگر تمایل قوی آدمی برای ذخیره آنها برای خود و شاید فرزندانش است. امروزه، به منظور حفظ سرمایه خصوصی، مردم از گاوصندوق‌های مختلف استفاده می‌کنند. در زبان انگلیسی برای اشاره به گاوصندوق از واژه انگلیسی "safe" استفاده می‌کنند که معنای لغوی آن اشاره به امنیت و قابل اعتماد بودن دارد. به عبارت دیگر گاوصندوق، جعبه‌ای ساخته شده از مواد مقاوم در برابر آتش، سقوط و ... است که می‌تواند اسناد و اشیاء با ارزش را ذخیره کند. اما تاریخ پیدایش گاوصندوق چیست؟

پیشینه‌ی گاوصندوق‌های مدرن را باید در گنجینه و محفظه‌های قدیمی جستجو کرد که بخش مهمی از زندگی اغنیا و نخبگان بودند. اما گفتن از تاریخ اختراع گاوصندوق بدون اشاره به کشف و توسعه کلیدها - شیءی ضروری برای قفل کردن آن- کامل نخواهد بود.

نخستین آثار یک دستگاه قفل در آرامگاه فرعون دوم کشف شد که در قرن 13 قبل از میلاد پادشاهی کرد. این دستگاه قفل حاوی کلیدهایی بوده است که به نظر برای فرعون بسیار با ارزش بودند زیرا آنها را در کنار خود حتی در زیر خاک نگه داشته بود. البته با نگاهی دقیق‌تر باید بگوییم که قفل‌های مکانیکی چوبی را به طور همزمان چندین تمدن اختراع کردند.  

 این قفل‌‌ها با زبانه‌های متحرک به در پیوست شده بودند. زبانه با توجه به وزنش درون بوش می‌افتاد و در را قفل می‌کرد. این روش قفل کردن اکنون در قفل‌های جند مرحله‌ای استفاده می‌شود.

در گذر زمان، این دستگاه ها بهبود یافتند؛ از محصولات چوبی به فلزی تغیر شکل دادند و سپس در جهت پیشرفت حرکت کردند.

قفل‌های آویزی با مکانیزم فنری در روم باستان استفاده می‌شد. رومیان استفاده از قالب‌های یکسان در قفل‌سازی را اختراع کردند و انواع مختلفی از قفل‌ها را ساختند. باید اشاره کنیم که قدمت قفل‌سازی به هزاران سال می‌رسد زیرا از همان ایام تجار علاقه‌ی ویژه‌ای به حفظ اموال خود از شر دزدان داشتند. قفل‌ها در انواع سایزهای کوچک و بزرگ تولید می‌شدند. قفل‌سازان قدیم در ساخت قفل‌های خود از شکل‌های مختلف هندسی، شکل پرندگان و حیوانات، و حتی نمادهای دینی استفاده می‌کردند.

این مطلب ادامه دارد....

Top